Dzień Wlastimila Hofmana 2024

W piątek, 26. kwietnia, w przeddzień 143. rocznicy urodzin Wlastimila Hofmana w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Patrona.

Rozpoczęliśmy od uroczystego spotkania w sali gimnastycznej. Pierwszoklasiści przypomnieli nam życiorys patrona -naprawdę wspaniale się przygotowali! Nagrodziliśmy brawami laureatów konkursów o Wlastimilu Hofmanie, którzy odebrali dyplomy i upominki. Pan Dyrektor Tomasz Frąc opowiedział nam o „Małych modelach Hofmana” –dzieciach, które pozowały do obrazów naszemu patronowi w czasach, kiedy mieszkał w Krakowie w willi przy ulicy Spadzistej. Na wielkim ekranie wyświetlone zostały zachowane we Wlastimilówce stare, pożółkłe listy napisane do Ady i Wlastimila przez ich rodziców oraz wiersze napisane przez te dzieci –które, po blisko 90 latach, odczytali trzecioklasiści. Dowiedzieliśmy się, że nasz patron miał serce wielkie jak jego talent malarski i wspólnie z Adą otoczyli te ubogie dzieci opieką i wpierali finansowo ich rodziny. Opowieść tę dopełniła prezentacja prac plastycznych uczniów klas 1-3: „Mali modele Wlastimila Hofmana 2024” , którzy wcielili się w postaci z obrazów patrona. Usłyszeliśmy z głośników głos Hofmana i wyrecytowany przez niego wiersz jego autorstwa. Pani Janina Gerczak –gość honorowy -opowiedziała nam, jak pozowała Hofmanowi w roku 1958 do czterech obrazów.

Po spotkaniu w sali gimnastycznej udaliśmy się w miejsca związane z naszym patronem. Zapaliliśmy znicze na wspólnym grobie Ady i Wlastimila, odwiedziliśmy kościół i muzeum, gdzie eksponowane są jego obrazy, oraz ich dom -Wlastimilówkę.  Zwiedziliśmy ekspozycję w Muzeum Ziemi Juna, gdzie w 1947 r. mieściła się gospoda, w której zatrzymali się Ada i Wlastimil, kiedy rozpoczęli poszukiwanie domu, w którym mogliby zamieszkać w Szklarskiej Porębie po wyjeździe z Krakowa.